W dobie zanieczyszczenia planety i ogromnej ilości zagrożeń z tym związanych, bardzo często wspomina się o smogu. Wszyscy wiemy, że wpływa on negatywnie na zdrowie i życie, że jest po prostu szkodliwy. Programy pogodowe podają codziennie stan związany ze smogiem dla każdego regionu Polski. Czym jednak tak naprawdę jest smog i jakie są jego konsekwencje? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
Smog – czym jest?
Najprościej rzecz ujmując, smog jest zanieczyszczeniem powietrza. To mieszanka wszystkich zanieczyszczeń, które są wynikiem działalności człowieka, oraz niektórych zjawisk atmosferycznych, takich jak mgła. Smog pojawia się wszędzie, zarówno w okolicach wsi jak i miast. To charakterystyczna czarna chmura, która unosi się najczęściej w okresie jesiennym i zimowym. Smog, który unosi się nad Polską to przede wszystkim tlenek węgla, siarki i azotu, a także pyły PM10 oraz PM2,5, a także benzo(a)piren. Nasz kraj ma naprawdę ogromy problem, ponieważ od jakiegoś czasu jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich.
Zanieczyszczenia produkowane przez działalność człowieka, które przyczyniają się do powstawania smogu to na przykład:
- użytkowanie samochodów,
- działalność fabryk,
- palenie paliwem stałym w piecach.
Konsekwencje
Smog jest wszędzie, a to oznacza, że tak naprawdę wszyscy nim oddychamy. Nie pozostaje to obojętne dla człowieka. Konsekwencje to:
- pojawianie się astmy oraz alergii,
- problemy związane z wydolnością oddechową,
- obniżenie odporności organizmu,
- choroby układu krwionośnego,
- choroby serca,
- choroby nowotworowe,
- skrócenie długości życia,
- obniżenie jakości życia.
Zanieczyszczenia znacznie przyczyniają się do powstawania powyższych chorób i problemów. Smog wpływa również negatywnie na środowisko niszcząc je.
Podsumowanie
Smog to mieszanina zanieczyszczeń i czynników związanych z niektórymi zjawiskami pogodowymi. To niewątpliwie wynik działalności człowieka i zanieczyszczeń które produkuje. To charakerystyczna czarna chmura, którą można zaobserwować zarówno nad miastami jak i w pobliżu wsi. Największe ryzyko powstaje w okresie zimy oraz jesieni. To właśnie w tym czasie ludzie palą w piecach paliwami stałymi, które znacznie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń i szkodliwego smogu. Można to zauważyć zwracając uwagę na karoserię aut czy parapety. Często pojawia się na nich charakterystyczny czarny pył. Smog ma bardzo negatywny wpływa na zdrowie i życie ludzi, nie pozostaje również obojętny dla środowiska i planety. Wdychanie zanieczyszczeń powoduje powstawanie różnych chorób, obniża jakość życia i skraca czas jego trwania. Polska od kilku lat jest w czołówce państw europejskich, które są najbardziej zanieczyszczone. Z pewnością warto więc zawalczyć o czystszą planetę i dobro środowiska, a jednocześnie również ludzi. Działania proekologiczne nie muszą być skomplikowane, a wprowadzenie ich w życie nie wymaga dużego wysiłku. Tak naprawdę codziennie można przyczynić się do mniejszego zanieczyszczania środowiska, trzeba tylko chcieć to zrobić.
Więcej przeczytasz na https://epicgirl.pl/