Ziemia okrzemkowa jest powszechnie bardzo wykorzystywana, m. in. jako materiał czyszczący bądź insektobójczy. Poza tym, ziemia okrzemkowa ma również właściwości zdrowotne, przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn, może chronić przed czynnikami chorobotwórczymi, obniża cholesterol. Jednak, to tylko kilka z licznych funkcji, jakie może pełnić.
Czym jest ziemia okrzemkowa?
Ziemia okrzemkowa, inaczej nazywana diatomitem, to miękka składa osadowa, która powstaje ze skamieniałych pancerzy glonów jednokomórkowych nazywanych okrzemkami. Okrzemki posiadają różne kształty, co widoczne jest tylko pod mikroskopem. Ziemia okrzemkowa jest biała lub żółtawa, pylasta oraz lekka, składa się głównie z krzemu.
Wyróżnia się dwa rodzaje ziemi okrzemkowej – przemysłową i spożywczą. Pierwszy z nich stosuje się tylko i wyłącznie w przemyśle, np. jako środek bakteriobójczy, absorbujący czy bielący. Ponadto, przemysłowa ziemia okrzemkowa jest składnikiem wielu produktów, znajduje się m. in. w środkach dla zwierząt i roślin, filtrach do wody, odświeżaczach powietrza, farbach czy lekach. Z kolei drugi rodzaj to spożywcza ziemia okrzemkowa, która jest nietoksyczna i całkowicie bezpieczna dla ludzi. Diatomit spożywczy składa się głównie z krzemu, ale też z wapnia, magnezu, sodu, żelaza oraz śladowych ilości tytanu, cyrkonu, manganu i miedzi.
Właściwości zdrowotne ziemi okrzemkowej
Diatomit to przede wszystkim naturalny środek oczyszczający. Ziemia okrzemkowa skutecznie zwalcza wszelkie pasożyty oraz wirusy, które mogą wywołać infekcje w naszym organizmie. Ponadto, przyczynia się do zwiększenia aktywności wątroby, pomaga w oczyszczaniu przewodu pokarmowego oraz krwi. Co więcej, z racji tego, iż posiada ładunek elektryczny, działa jak silny przeciwutleniacz. Ziemia okrzemkowa najpierw wiąże się z wolnymi rodnikami, a następnie je niszczy i wydala z organizmu wraz z moczem, potem czy kałem. To powoduje spowolnienie procesu starzenia się oraz ochronę przed chorobami.
Dzięki temu, iż ziemia okrzemkowa w głównej mierze składa się z krzemu, wykazuje korzystne działanie na kości oraz zapobiega powstaniu osteoporozy. Ponadto uważa się, iż spożywanie ziemi okrzemkowej przyczynia się do:
– spadku poziomu cholesterolu we krwi,
– regulacji ciśnienia krwi,
– poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci,
– zmniejszenia objawów alergii,
– poprawy rytmu wypróżnień dzięki zwiększeniu ruchów perystaltycznych jelit,
– lepszego samopoczucia, z racji tego, iż oczyszcza organizm z toksyn.
Jak stosować ziemię okrzemkową?
Suplementację ziemi okrzemkowej trzeba przeprowadzić stopniowo, tzn. początkowo zaleca się przyjmować pół łyżeczki dziennie. Diatomit należy rozpuścić w wodzie bądź jogurcie i wypić od razu po przyrządzeniu. Ziemię okrzemkową należy przyjmować na czczo bądź dwie godziny po posiłku. W ciągu kilku kolejnych tygodni, możemy zwiększyć ilość przyjmowanego proszku, jednak nie wolno przekraczać dziennej dawki – maksymalnie można spożyć 3 łyżeczki w ciągu doby. Jedną łyżeczkę należy rozpuścić w minimum 400 ml wody bądź jogurtu. Zaleca się suplementację przez 90 dni, przy czym 10 dni spożywamy diatomit, a 10 dni mamy przerwę. Nie wolno łączyć ziemi okrzemkowej z pokarmami stałymi.
Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania ziemi okrzemkowej?
Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny suplementować diatomitu. Poza tym, nie wskazuje się na jakiekolwiek inne przeciwwskazania oraz nie odnotowano żadnych negatywnych skutków przyjmowania ziemi okrzemkowej, pod warunkiem spożywania jej w odpowiednich dawkach. Z racji tego, iż przyjmowanie diatomitu powoduje detoksykację organizmu, możemy początkowo odczuwać bóle głowy, spadek koncentracji oraz ogólne zmęczenie. Jednak są to objawy, które miną wraz z procesem oczyszczenia się organizmu. Na pewno efekt końcowy i uczucie odnowy naszego organizmu zniweluje początkowe nieprzyjemne skutki zażywania ziemi okrzemkowej.