Co to jest eko-firma?
Eko-firma to styl prowadzenia przedsiębiorstwa. Tak jak ekologia jest sposobem na życie. Nie ma tu sztywnych reguł. Nikt nie nakazuje 10% oszczędności w zużyciu papieru czy energii. Firma przyjazna środowisku narzuca sobie własne reguły. Często korzysta z odnawialnych źródeł energii. To skłania do kolejnych, nowoczesnych rozwiązań. Automatyczne oświetlenie korytarzy biurowych i energooszczędne źródła ciepła przynoszą wymierne korzyści. Obniżają bowiem koszt utrzymania. Do tego wdrożona jest dbałość o recykling i inne reguły służące ochronie środowiska. To nie nazwa czyni z przedsiębiorstwa eko-firmę, a zatrudnieni w niej ludzie. Od nich bowiem zależy sposób zarządzania i eko-dyscyplina na każdym szczeblu przedsiębiorstwa. Najważniejsza bowiem jest tu organizacja i edukacja. Uświadamiając pracowników, tworzy się środowisko przyjazne ekologii. Im więcej z nich podejmie taki styl pracy, tym bardziej eko jest firma. Dobrym przykładem jest jedna z największych sieci sklepów meblowych w Polsce. Udostępnia w ofertę asortymentu związanego z ekologią, sprzedając m.in. panele słoneczne. Sama też korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wypracowano tam także sposób na pozbycie się plastiku z jednorazowych produktów. Wykazuje dbałość o ochronę środowiska w każdym możliwym aspekcie swojej działalności. Na przykładzie giganta można budować własną strategię na eko-firmę. Takie miano z pewnością jej nie zaszkodzi.
Jak się pracuje w eko-firmie?
Ta praca nie różni się niczym od innych. Eko-firma to w głównej mierze sposób na zarządzania energią, wodą oraz odpadkami. W większości procesy te są zautomatyzowane. Są jednak czynniki pozostające w gestii pracowników. To oszczędność i recycling. A optymalne odpowiedzialne zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi. Recycling ma w ostateczności pozostawić świat nieco bardziej czystym. Przykładem posłużyć tu mogą warszawskie centra biurowe. Odpowiednio segregowane odpady nie tylko ułatwiają ich wywóz. Są szybciej poddawane recyklingowi. Ponownie posłużą do produkcji nowych opakowań, papieru i innych materiałów biurowych. W mniejszych firmach rekrutujących w warszawie bycie eko wdrażane jest na adekwatną skalę. Tu także obowiązuje segregacja śmieci i oszczędność energii. Nie jest to jednak nic wykraczającego poza standardy normalnego funkcjonowania. Obowiązki dotyczące segregacji odpadów komunalnych są bowiem jednakowe dla firm i mieszkańców miast. Do tego mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody. Wyłączanie zbędnych urządzeń elektrycznych, ogrzewania i klimatyzacji. Wiąże się to z oszczędnościami, ale też ochroną środowiska. Z czasem zwyczaje eko-firmy stają się naturalnymi dla jej pracowników. Utożsamia się z nimi zdecydowana większość zatrudnionych.
Rekrutacja i zatrudnienie w eko-firmie
Czy status eko-firmy ułatwia rekrutację i zatrudnienie pracowników? Tak. Wzrost świadomości dotyczącej ekologii i ochrony środowiska ma na to wpływ. Anomalie pogodowe, rekordowe upały i pożary na całym świecie są faktami. Emisje dwutlenku węgla osiągają rekordowe wielkości. Niemal każdy czynny zawodowo człowiek widzi, że środowisko potrzebuje oddechu. Wiele osób chętnie włącza się do akcji mających na celu dbałość o środowisko. Stąd i większa motywacja do udziału w rekrutacji na stanowisko w eko-firmie. Z pewnością nie jest to najważniejszy czynnik przy rekrutacji i zatrudnieniu. Tu wciąż najważniejsze jest wynagrodzenie. Jednak bycie EKO ma swoje atuty. Obserwując oferty pracy Warszawa GoWork widać, że eko-firmy w Warszawie mają wzięcie! Przyciągają młodych, zdolnych i świadomych ludzi. Wszechstronnie wykształconych, często z niemałym doświadczeniem. Przekłada się to w krótkim czasie na zysk firmy. Wraz z nim idą zarobki pracowników. Praca w eko-firmie cieszy się powodzeniem. Moda na EKO stała się bowiem koniecznością. Pracownicy wielu przedsiębiorstw często organizują akcje we własnym zakresie. Każdy, choć w niewielkim stopniu, chce przyczynić się do ochrony środowiska.
Wpływ ekologii na rekrutację
Świadomość ekologiczna mieszkańców ma bardzo duży wpływ na gospodarkę państwa. Dzięki niej prężnie rozwija się branża fotowoltaiki czy nowoczesnego ogrzewania. Ten rynek wciąż rośnie i długo jeszcze będzie potrzebować rąk do pracy. W tej branży ekologia wywołała największy wpływ na rekrutację i zatrudnienie. Nagle pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów różnych dziedzin. Zarówno montażystów, jak i projektantów. Do tego handlowców i marketingowców. W cieniu tego boomu są eko-firmy dbające o ochronę środowiska w inny sposób. Podstawą jest tam organizacja pracy sprzyjająca oszczędnościom i recyklingowi. Nie rzutuje to na jakość wykonywanej pracy. Eko-firma często zapewnia komfortowe warunki i benefity. Nie jest niczym dziwnym stojak dla rowerów lub punkt ładowania elektrycznej hulajnogi przed budynkiem.
Ekologia ma wpływ na rekrutację. Dotyczy obu zainteresowanych stron. Pracodawcę i pracownika. Dla pracodawcy to sposób prowadzenia biznesu. Dbałość o środowisko na każdym etapie funkcjonowania. Dla pracownika to styl życia. Wysoka świadomość ekologiczna jest dziś dobrze widziana po obu stronach. Prowadzi w przyszłości do świetnej współpracy opartej na poszanowaniu wzajemnych zasad. Eko-firmy stanowią dziś głównie ludzie młodzi. Warto jednak zauważyć, że wiele z nich jest także nowocześnie zarządzana. Panuje tam doskonała organizacja pracy i optymalizacja wydajności. Maszyny nie pracują bez potrzeby, a z pękniętej uszczelki w kranie nie kapie woda. W eko-firmie wszystko działa, tak jak trzeba. Wynika to z modelu zarządzania organizacją pracy. Stąd pracę cenią sobie tu osoby dobrze zorganizowane, z doświadczeniem i ambicjami. Eko-firmy to świetnie zarządzane przedsiębiorstwa. Nie ma w nich miejsca na marnotrawienie środków. Jest otwartość, perspektywiczne myślenie i dbałość o środowisko.